Jane Goodall Institute

Jane Goodall Institute повишава осведомеността относно човекоподобните маймуни и местообитанията им и насърчава тяхната защита. Следвайки завета на основателя си д-р Джейн Гудол, организацията се стреми да вдъхновява хора на всякаква възраст да помагат на хора и животни и да се грижат за света, в който всички ние живеем.

Мащаб на дейността

Large

Сектор

Околна среда и животни

Цели

Визуализиране на данните върху карта

Набиране на средства

Повишаване на осведомеността

Продукт

Източник на снимката

Jane Goodall Institute

Уебсайт

https://www.janegoodall.org

Предизвикателство

Целта на Jane Goodall Institute е да спаси африканските човекоподобни маймуни, и по-специално шимпанзетата, и местообитанията им. За да бъдат ефективни, природозащитните проекти изискват използването на най-добрите научни методи и данни с цел разработване и прилагане на консервационните дейности и измерване и проследяване на успеха им. Освен това те трябва да ангажират заинтересованите страни – от местни общности до органи на властта – по прозрачни начини, които да стимулират участието им.

История

През 2006 г. Jane Goodall Institute (JGI) започва ежедневно да споделя информация онлайн, която дава поглед върху полево проучване във връзка с шимпанзетата и проследява изследователската програма, стартирана от Джейн Гудол през 1960 г.

С помощта на инструментите на Google Earth организацията успява да събира и визуализира информация за обезлесяването, както и да я споделя с местните общности, представители на властта и потенциални дарители. Тези инструменти за картографиране дават възможност на JGI да онагледява по интригуващ начин данните за изчезващите местообитания и ефектите от бедността, включително унищожението на горите и неустойчивото земеделие.

„Информацията, събирана от наблюдателите на горите, не е важна само на местно ниво. Всъщност тя спомага за подемането на инциатива за следене на горите и природните ресурси в световен мащаб.“

Д-р Лилиан Пинтеа, вицепрезидент на отдела за консервационна биология, JGI

Въздействие

След интереса и вълнението, предизвикани от първата онлайн инициатива на JGI, от 2009 г. насам организацията използва Google Earth Engine, Open Data Kit (ODK), смартфони, таблети и технологии в облак, за да даде възможност на местните общности да стопанисват и наблюдават горите си по-добре.

С помощта на тези инструменти организацията управлява земеползването и горските резервати в западна Танзания, следи биомасата и нивата на въглерод в сухите тропически гори и гористите местности миомбо и създава модели за потенциалното разпределение на шимпанзетата в националните паркове на Танзания.

Освен това JGI разработи приложението Forest Watcher, което улеснява изтеглянето, намирането, потвърждаването и отчитането на сигнали за обезлесяване, и посредством съответния софтуер на Google създаде онлайн курс за младежката си програма за действие, в който използва My Maps и други наши инструменти за картографиране, за да представя нагледно усилията за опазване на природата.

В Уганда и Танзания JGI използва ODK и таблети с Android, за да опише и картографира подробно горите на частни собственици и да наблюдава общинските гори, за да подпомага държавите във връзка с подготвеността им за REDD.

Съвместно с Woods Hole Research Center и с подкрепата на норвежкото правителство JGI прилага технологията Google Earth Engine, за да изгради капацитет в Танзания за наблюдение на биомасата и нивата на въглерод в сухите тропически гори и гористите местности миомбо.

Открийте как други организации използват Google за организации с нестопанска цел, за да постигнат желаното въздействие.