Коментар | Коледна конституционна изненада

Очаква се промените в конституцията да бъдат приети до Коледа, но все още не е ясно какво ще съдържат те

"При диаметрално противоположни виждания за ВСС, единственото което остава на народното представителство е да приеме промените по съвест. От там нататък ще оставим на Конституционния съд и ако някъде сгрешим, нямаме нищо против да бъдем коригирани от него", каза във вторник председателят на парламентарната конституционна комисия Радомир Чолаков по време на дискусия в комисията.
"При диаметрално противоположни виждания за ВСС, единственото което остава на народното представителство е да приеме промените по съвест. От там нататък ще оставим на Конституционния съд и ако някъде сгрешим, нямаме нищо против да бъдем коригирани от него", каза във вторник председателят на парламентарната конституционна комисия Радомир Чолаков по време на дискусия в комисията.
"При диаметрално противоположни виждания за ВСС, единственото което остава на народното представителство е да приеме промените по съвест. От там нататък ще оставим на Конституционния съд и ако някъде сгрешим, нямаме нищо против да бъдем коригирани от него", каза във вторник председателят на парламентарната конституционна комисия Радомир Чолаков по време на дискусия в комисията.    ©  Георги Кожухаров
"При диаметрално противоположни виждания за ВСС, единственото което остава на народното представителство е да приеме промените по съвест. От там нататък ще оставим на Конституционния съд и ако някъде сгрешим, нямаме нищо против да бъдем коригирани от него", каза във вторник председателят на парламентарната конституционна комисия Радомир Чолаков по време на дискусия в комисията.    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Процедурата по гласуването на шестата поправка на конституцията все повече изглежда като фарс. Напук на всякакви правила на законодателния процес, конституционните промени ще дойдат като коледна изненада. Какво точно съдържат те вероятно ще разберем, когато отворим последния брой на Държавен вестник за 2023 г.

Проектът, който беше внесен в края на юли, ще бъде кардинално променен след първото четене, уверяват ни вносителите му, след масираните критики към практически всички части от него. Не казват обаче как точно ще бъде променен. Но пък обещават това да стане само за седмица. Или две.

Цялата концепция на конституцията, че промените в нея се правят на три четения с достатъчно време между внасянето и гласуванията, за да може да бъдат сериозно обмислени и дискутирани, отива по дяволите.

На практика това е първата поправка на конституцията от приемането й през 1991 г., която влиза в процедура по гласуване, без да е събрала мнозинство от 180 народни представители. И първата поправка, която така единодушно беше атакувана от професионалната общност на магистратите, адвокатурата, академичните среди, представители на експертния неправителствен сектор и др. Никой не оспорва необходимостта от промени, а качеството на предложените текстове и липсата на цялостна концепция за съдебната реформа. Има и сериозни опасения, че някои от промените могат да доведат до блокиране на институциите и сътресения в управлението им.

Никой не оспорва необходимостта от промени, а качеството на предложените текстове и липсата на цялостна концепция за съдебната реформа.

След години на дискусии все още най-оспорван остава начинът, по който трябва да стане разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на два съвета - съдийски и прокурорски, разпределението на квотите в тях, необходимостта от звено, което да решава общите проблеми на съдебната система. Критикувана е цялата предложена уредба на Инспектората към ВСС, даже и необходимостта от конституционна уредба на инспектората. Тотално отрицателни са мненията за ограничаването на правомощията на президента да издава указ за назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, концепцията за ограничаване на мандатите на "тримата големи", безсмисленото отнемане на правомощието на главния прокурор да сезира Конституционния съд. Сериозна загриженост изказват участниците в обществените дискусии за предложения вариант за въвеждане на индивидуална конституционна жалба.

Вместо това да провокира удължаване на сроковете за дискусия, парламентарното мнозинство даде знак, че ще форсира процедурата, за да изкара три четения до Коледа.

За петък, 8 декември, е насрочено второто първо четене на проекта - наложително, след като първото гласуване не събра 180 депутатски гласа, а само 161. На гласуване ще бъде подложен пак същият законопроект, който бе внесен през юли и за който бе казано, че ще претърпи кардинални промени. Той обаче е вкаран в процедура и е престоял достатъчно време според конституционните срокове, затова ще бъде подкрепен. След това ще се даде вероятно 7-дневен срок за предложения преди второто четене, по време на който ще бъде внесен практически нов проект. Знае се, че един проект се готви в Министерството на правосъдието, което стана по инициатива на председателя на парламентарната конституционна комисия Радомир Чолаков. Няма логика министерството да върши тази работа, но това е начинът за измъкване на депутатите от отговорност. ГЕРБ също пише свой проект, който ще бъде ашладисан върху другия, твърдят източници.

До Коледа има две седмици за последните две гласувания.

Всеки, който се опита да търси малко логика в този процес, рискува да получи нервна криза. Но въпросът, който логично изниква в случая, е защо е това бързане, кому е нужно? Защо не се отложи дебатът и гласуването за януари или февруари? А възможните отговори задължително минават през факта, че промените в конституцията са моралното оправдание за съществуването на настоящата управленска сглобка.

Или некоалиционните партньори се опасяват, че мнозинството ще се разпадне, и искат да се подсигурят, като форсират промените в основния закон. Или пък обратно - бързат да сколасат с тая работа, защото искат да развалят сглобката.

Или пък Пеевски държи да се знае, че каквото той каже, това става в държавата. А през есента той прогнозира, че на 15 декември ще имаме промени в конституцията.

За всички останали фактът, че политическите сметки и лични амбиции надделяват над държавния и обществения интерес от качествен и прозрачен законодателен процес, отдавна не е новина.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 2

    Нараства разочарованието ми и по обзорите по вътрешно политическите теми в Капитал. По външните то отдавна е константа.

    Неудобно ми е да обяснявам на уважаемата авторка, че Конституцията е обществен договор между суверена и неговите представители във властта. Този своеобразен трудов договор за "слугите на народа" (какъв цинизъм!) се предоговаря при значими обществени сътресения, които дадоха основание и за последната му редакция през 1991 г.
    Видимо в момента такива условия и необходимост няма.

    Да напомня, че основното в един договор е доверието между страните. В случая то кански отсъства. Партии с представителност от 7-10 процента от електората, се съешават с други подобни и с трети - регионални, които нямат и толкова, за да пренапишат Обществения договор.
    При това без да питат суверена...

    Промяна на Конституцията е нереализирана ученическа мечта на прависта без нито един час професионален опит Христос Иванов. След кърпи-режи на Козяк и съчетаването на несъчетаеми неща в сглобката (мафия и антимафия), въпросният НПО-правист получи виждане, че може всяка от абсурдно несъчетаемите части на хермафродитното образувание да остави свой палец в Конституцията - кой където го бОли...
    И защото Хр.Ив е зациклил на тема ВСС, сега, осем години след първото му разделяне от него (оказало се по-скоро вредно), ще го подложи на второ дораздробяване.

    Друг го бОли служебните правителства. Не им ли е ясно на тия, че такива се конституират единствено и само тогава, когато политическите сили не могат да излъчат редовно правителство?! Или драмата на ниския хоризонт на "законотворците" е, че президент е Радев? Ама след 2 г той няма да е президент. Ще дойде баце и единственото, което ще има право да прави е да ни срича на Нова година от телевизора...

    Не ми допада абсурдната професионална неподготвеност на "конституалистите"! Пеевски - конституционалист... Прости ми, Боже...
    Не ми допада ортаклъка на ненавиждащи се политици и взаимно антагонистичните им виждания, обединени в шев и кройка на Конституцията!
    Не ми допада невслушването в гласа на суверена на тия - кой знае защо! - мислещи си, че ще векуват във властта!
    Не ми допада и журналистическото умилкване из краката на горните.

    Но след толкова години четене на Капитал взех да свиквам и с него.

    Нередност?
Нов коментар