Чуждите инвестиции падат до 180 млн. евро през първото тримесечие

Понижението идва от отлив на дялов капитал, а секторът, привлякъл най-много средства, е преработващата промишленост

Секторът, който е привлякъл най-много чужди инвестиции към март, е преработващата промишленост - близо 250 млн. евро.
Секторът, който е привлякъл най-много чужди инвестиции към март, е преработващата промишленост - близо 250 млн. евро.
Секторът, който е привлякъл най-много чужди инвестиции към март, е преработващата промишленост - близо 250 млн. евро.    ©  Георги Кожухаров
Секторът, който е привлякъл най-много чужди инвестиции към март, е преработващата промишленост - близо 250 млн. евро.    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Търговското салдо е отрицателно

Търговското салдо завършва тримесечието на минус от 847 млн. евро при дефицит от 603 млн. евро година по-рано. Причината - по-високият внос (над 7 млрд. евро) спрямо износа (6.2 млрд. евро) заради растящото потребление в страната. Минусът по текущата сметка също се увеличава до близо 140 млн. евро, тъй като положителният принос на нетните постъпления от услуги и доходи не успява да компенсира търговския дефицит.

Преките чуждестранни инвестиции в България през първото тримесечие излизат на плюс 180 млн. евро, което е с 34.4% под нивото от година по-рано. Това показват предварителните оценки на Българската народна банка (БНБ). Вложенията намаляват и спрямо отчетената сума към февруари в резултат на отлив на капитали под формата на дългови инструменти през март, както и ревизия на месечните данни, която отписва 140 млн. евро дялов капитал от сметките. Този вид инвестиция се асоциира с дългосрочни планове, а числата показват, че инвеститорите, които изтеглят най-големи суми от българския пазар през първото тримесечие, са от Унгария и Италия - съответно 103.8 млн. евро и 43 млн. евро.

Секторът, който е привлякъл най-много чужди инвестиции, е преработващата промишленост - близо 250 млн. евро през първите три месеца на 2018 г. За сравнение, година по-рано сумата беше 100 млн. евро.

Русия излиза начело

Основен източник на чужди капитали за българската икономика през първото тримесечие е Русия с нетни вложения от 117 млн. евро, като така измества досегашния лидер Великобритания (37.3 млн. евро). Вложенията са под формата на дългови инструменти. На второ място се позиционира Холандия с нетна сума от 64.7 млн. евро, като зад парите вероятно стоят български капитали или средства от други държави предвид либералния данъчен режим на държавата. На трето място е Германия с 57.9 млн. евро инвестиции в страната.

Плюс от дълг

Приливът на капитали в страната от началото на годината се дължи основно на вложения под формата на дългови инструменти. Стойността им надхвърля 320 млн. евро, което е два пъти над нивото от година по-рано. Малък принос има и реинвестираната печалба, която се равнява на 19 млн. евро към март и показва каква част от нетния финансов резултат на българските подразделения оставят в страната външните вложители, вместо да изтеглят дивидент. На годишна база остава значително под нивото от 2017 г. (87 млн. евро), но сумата вероятно ще се повиши с постъпването на отчетите на предприятията.

Отливът на дялов капитал обаче се равнява на общо 160 млн. евро през първото тримесечие, което показва, че дългосрочният интерес на инвеститорите значително отслабва спрямо миналата година.

Къде отиват парите

Най-голяма част от чуждите инвестиции се насочват към преработващата промишленост - цели 248 млн. евро от началото на годината според данните на БНБ. За сравнение, през периода януари - март на 2017 г. сумата възлизаше на 100 млн. евро. Така секторът измества миналогодишния фаворит - търговията, която сега отчита прилив на капитали от 114 млн. евро.

От друга страна, инвеститорският интерес към финанси и имоти значително отслабва тази година. Според данните сектор финанси и застраховане е претърпял отлив на инвестиции в размер на близо 226 млн. евро при 25 млн. през 2017 г. В имотния сектор сметката излиза на плюс с едва 5.6 млн. евро през първите два месеца, което е спад с 82% на годишна база.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    grainis avatar :-|
    Grainis ltd Hydrogen Bulgaria
    • - 2
    • + 1

    Държавата може да се изяви като най-голям инвеститор в икономиката, ако създаде една (или повече) 100% държавни компании за иновации и високи технологии, и при достигане на определен етап на развитие на тези компании, да ги продаде, ако прецени за необходимо. Всичко необходимо за незабавно стартиране на един такъв многомилиарден бизнес е налице : пари, технологии, пазари, специалисти, просто е чудно защо още не се прилага. Например, България може да произвежда и изнася евтини чисти горива и системи за тях, за стотици миларди. Може да спре изцяло вноса на горива отвън. Може да създаде нови бизнеси с хиляди високоплатени работни места. Може да разреши бързо всички тежки социални проблеми, да увеличи заплати и пенсии до, и над европейското равнище и да излезе на първите места по жизнен стандарт в света.

    Нередност?
  • 2
    osmiqt_mariqn.ss avatar :-|
    osmiqt_mariqn.ss

    Правите изключително,точен,коментар-методика,за да бъде,свещената земя на БЪЛГАРИЯ,на отреденото и от,БОГ,място!!!!!!!!!Ще,бъде!С болка и тъга,но и с непреклонна решимост,по сила на Волята,дадена Ми,от,БОГ,се усмихвам!БЪЛГАРИЯ,не ще,погине,ТЯ,не ще ,погине!!!Мариян Минев.

    Нередност?
  • 3
    johihh avatar :-|
    johihh

    Резултатите са страхотни! + 150 млн. инвестиции в промишленост, а банковите клонове в България финансират проекти в чужбина! И това преди многомилионните корекции със знак + поради порядъчното изоставане на данните.

    Нередност?
Нов коментар