Нивото на язовир Цонево е критично ниско

Утаечните следи по основите на природния феномен Чудните скали ясно показна до къде е стигало нивото на водата в язовир "Цонево" преди източването му.

© Фейсбук профил на Антон Тончев

Утаечните следи по основите на природния феномен Чудните скали ясно показна до къде е стигало нивото на водата в язовир "Цонево" преди източването му.

Нивото на язовир "Цонево" който е шестият по обем в страната и най-големият във Варненска област, е спаднало да нива, които са критични за този период на годината. За това свидетелстват снимки, публикувани в социалните мрежи през последните няколко дни.


Първите сигнали за


драстично понижаване на нивото




на водата в язовира се появиха в началото на тази година. Снимките, публикувани сега обаче показват, че нивото на язовира е дори по-ниско, отколкото през февруари. Проверка на "Дневник" показва, че заради спада на нивото на язовира в момента е видима почти цялата подводна част на природния феномен Чудни скали. Една от снимките, публикувана във фейсбук групата "Варна може да защити морската си градина", показва, че понижението достига до 8 м. под обичайното ниво на язовира за това време на годината.


Анализ на нивата на язовира и графиците за използване на водите му през последните няколко години, направен от регионалния сайт Moreto.net през януари т.г., показа , че към края на декември м.г. е бил запълнен


под половината от обема на язовир "Цонево"


и едва 39% от общия му полезен обем. При общ обем от 330 млн. куб. м. в края на м.г. количеството на водата е било едва 144 млн. куб.м.


Язовир "Цонево" е основен източник на вода за производството на химическите заводи в Девня - около 5 млн. куб. м., както и за напояване на земеделски площи в региона - между 6 и 8 млн. куб.м. Част от водата от язовира се изпуска контролирано, за да поддържа нормалното функциониране на екосистемите, които зависят от нея. Преди да бъде използвана за тези нужди обаче част от водата минава през турбините на ВЕЦ "Цонево". След 2016 г. обаче в централата са започнали да постъпват


допълнителни водни количества над необходимите


за нуждите на промишлеността и отток в реката. Това показват данните от ежемесечните графици за използването на водите в язовира.


Разрешение за увеличаване на използваното количество вода от ВЕЦ "Цонево" е било дадено от тогавашния министър на околната среда и водите Ивелина Василева. След това одобрението е било подновено и от министър Нено Димов.


Като последица от издаването на двете разрешения от язовира са били източени близо 270 млн. куб.м. вода, показва статистиката на потреблението. Най-големите количества вода към ВЕЦ "Цонево" са били подадени съответно през 2017 г. - около 94 млн. куб.м. и 78 млн. куб.м. вода през 2018 г. Подаденото количество вода през м.г. е 32 млн. куб.м.


Нивото на язовир "Цонево" е критично ниско

© Фейсбук профил на Антон Тончев

Нивото на язовир "Цонево" е критично ниско


Така сметките показват, че ако през 2018 и 2019 г. през централата са минавали само количествата вода, необходими за индустриални цели и поддържането на екосистемата, в началото на т.г. в язовира е трябвало да има 254, а не 144 млн. куб.м. вода, което е около 75% от пълния му обем.


Собственик на ВЕЦ "Цонево" е дружеството "Вестел 2002".


Справка в търговския регистър показва, че негови собственици са Айнур Гошкелов и Хайри Кулов. Първият е съпруг на бившия зам.-министър на околната среда и водите в кабинета на Симеон Сакскобургготски Фатме Илияз, а Хайри Кулов е неин брат.


През друго свое дружество Кулов и Гошкелов са собственици и на ВЕЦ край пернишкото село Лобош, заради който в периода 2016г. - 2017г. почти до край бе източен язовир "Пчелина".
Според данните, отразени в архива на Търговския регистър Айнур Гошкелов е собственик на 11 компании и участва в управлението на 9. Съдружникът му във "Вестел 2002" Хайри Кулов притежава еднолично или в партньорство 14 дружества и управлява 6. По-голямата част от компаниите, притежавани или управлявани от съпруга и брата на бившия министър на околната среда и водите Фатме Илияз работят в сферата на възобновяемите енергийни източници, преработката на дървесина и т.н.


По сигнали за


евентуално незаконно ползване на вода от язовир "Цонево"


на 1 септември 2017 г. Басейнова дирекция "Черноморски район" във Варна прави проверка, при която не са открити нарушения. По време на проверката ВЕЦ "Цонево" е бил с инсталирани два хидроагрегата с мощност 713 kW и 450 kW. През март същата година дружеството прави инвестиционно предложение за разширение на централата като целта му е увеличаване на мощността й с монтиране на три допълнителни агрегата с обща мощност 1944 kW.


Нивото на язовир Цонево е критично ниско

© Фейсбук профил на Антон Тончев


Във връзка с това инвестиционно намерение тогавашният началник на инспекцията Христина Генова решава, че за реализацията му не е необходимо да се извършва оценка за въздействие върху околната среда. Сред мотивите и е и този, че с инвестиционното предложение "не се нарушава експлоатацията на основния изпускател на язовир "Цонево".


Освен това "при спазване на нормативните изисквания на околната среда и при осъществяване на инвестиционното предложение в съответствие с издаденото по реда на закона за водите разрешително за водовземане с цел производство на ел. енергия инвестиционното предложение няма да окаже кумулативно


въздействие с отрицателен ефект


върху други инвестиционни намерения в същия район".


Точно през 2017 г. обаче централата е "обработила" и най-големи количества вода - близо 15 млн. куб.м. вода средномесечно, или по 9 млн. куб. м. вода от язовира повече, отколкото са нуждите на промишленото производство в Девня и екосистемата в р. Камчия.


Едва за януари 2020 г. е получено изрично разпореждане от министерството на Околната среда и водите МВЕЦ "Цонево" да използва само вода, която е необходима за заводите в Девненската низина.

Ключови думи към статията: